Küçük bir göbek fıtığım vardı!

Göbek fıtıkları normal şartlarda çok fazla büyümez ancak uzun yıllar içerisinde bir ceviz veya mandalin büyüklüğüne ulaşır. Hastalar büyüdüğünü görünce ve rahatsızlık verdiğini fark edince hekime başvurur. Bütün karın duvarı fıtıklarında olduğu gibi hastaya ameliyat önerilir; hasta ameliyatını olur ve hikâye bundan sonra başlar.

Fıtık onarım prensiplerine uygun bir ameliyat yapılmazsa kısa süre sonra göbek fıtığı nüks eder ve daha büyük bir şekilde geri gelir. İkinci ve üçüncü onarım ameliyatları da başarılı geçmez ise küçücük fıtık resimde olduğu gibi korkunç bir büyüklüğe ulaşabilir.

 

PHOTO-2023-06-08-15-08-48.jpg

 

Fıtık onarım prensiplerine göz attığımızda bunların en önemlisi: bütün fıtıkları yama ile onarma şartıdır. Yamasız sadece dikiş ile onarılan fıtıkların zaman içinde yeniden oluşması riski çok yüksektir. Fıtığı kapatmak için gerdirilerek konulan dikişlerin açılmasıyla daha büyük fıtıklar ortaya çıkar. 

 

gobek fitigi kapali ameliyat videosu

 

Fıtığı yama ile onarmak da yeterli olmayabilir: kullanılan yamanın büyüklüğü, cinsi ve karın duvarında hangi katmana konduğu da çok önemlidir. Yanlış bir yama seçimi, yamanın olması gerekenden daha küçük olması ve karın duvarında cilt tarafına yakın bir katmana yamanın konması sık gördüğümüz nüks nedenleridir. Bu şekilde defalarca fıtık ameliyatı olmuş ancak her seferinde fıtığı daha da büyümüş dev fıtık haline gelmiş mutsuz hastalar ortaya çıkar.

Peki ne yapmak lazım?

Birincisi en küçük göbek fıtıklarını bile hafife almamak lazım. Mutlaka yama ile onarılmalı, tercihen laparoskopik yani kapalı yöntemle ve bu cerrahide deneyimli bir hekim tercih edilmeli. Eğer nüks ederse bu sefer daha çok ciddiye alınmalı ve fıtık cerrahisi ile ilgilenen bu konuda deneyimli hekimler ile devam etmek çok önemli. Bu boyuta varmış dev fıtıklar için artık çok fazla ameliyat şansı kalmıyor ve pek çok merkez bu hastaları ameliyat etmek istemiyor.

Bu örnekteki hastamızın da başından benzer bir tecrübe geçmiş. Ben dördüncü ameliyatını yaptım. Fizik gücü ile çalışan esnaf hastam ameliyattan kısa süre sonra işine döndü. İlk aylarda biraz kendisini koruyacak ancak hedef altı aydan sonra eski fizik aktivitesine geri dönebilmesi.

Hep sağlıklı günlerde görüşmek dileği ile.

#Hastammutlubenmutlu


Göbek Fıtığı