Dev Fıtıklar - Sctoral Fıtık

Kasık fıtıkları sürekli büyüme eğilimindedir. Bir kez iç organlar karın boşluğundan çıkıp torbalara doğru inmeye başladığında hep daha fazla barsak hacmi fıtık boşluğunu doldurmaya çalışır. Bu şekilde tüm bağırsakların karın içinden çıkıp torbalara dolduğu olur. Bunlara dev fıtıklar veya skrotal fıtıklar diyoruz.

SKROTAL FITIK - DEV FITIKLAR
Dev Fıtıklar

Yıllar içinde ihmal edilen fıtıkların dev fıtıklara dönüştüğünü biliyoruz. Torbaların hacminin içini dolduran bağırsaklar nedeni ile genişleyip çok büyük boyutlara geldiğini görüyoruz. Bu sayfada gördüğünüz ileri evre dev fıtıklar ameliyat ettiğimiz hastalara aittir.

Bu boyutlara gelen fıtıkların onarımı hem teknik olarak çok zordur hem de genişlemiş torbaların kendiliğinden eski boyutlarına dönmesi mümkün değildir. Ayrıca bağırsakların ameliyatta karın içine geri konması sonucu bazen hastada ameliyat sonrası erken dönem solunum problemleri ortaya çıkar. Ameliyat sonrası bu hastalara birkaç gün yoğun bakım desteği gerekebilir. 

Dev fıtıklar ayrıca kapalı yöntemle onarılmaz. Mutlaka açık yöntem ile ameliyat etmek gerekir. Gecikmiş vakalarda hastaların kapalı ameliyat şansı kalmamıştır. Bir önemli sorun da dev fıtıkların ameliyat sonrası nüks etme riski daha yüksektir.

Kasık fıtığı ortaya çıktığında en kısa zamanda ameliyat ile onarılması iyi olacaktır. Fıtığın büyümesi ve rahatsızlık vermesi için beklemek gerekmez. Erken dönemde her zaman kapalı ameliyat şansı vardır. Kasık fıtıklarında kapalı ameliyat hasta için kolay konforlu ve güvenlidir. Deneyimli bir hekim tarafından yapıldığında nüks etme riski açık ameliyattan düşüktür. Ayrıca kapalı ameliyat sonrası çok kısa zamanda işinize ve spor hayatınıza dönebilirsiniz.


Kasık Fıtığı