Kasık Fıtığı Belirtileri ve Kasık Fıtığı Tanısı

Fıtığın en sık görülen bulgusu hasta ayaktayken ortaya çıkan şişliktir.

#Kasık fıtığı   #Kasık fıtığı ameliyatı   #Kapalı ameliyat   #Fıtık ameliyatı

 

Kasık fıtığının en belirgin ve sık görülen bulgusu, hasta ayaktayken kasık bölgesinde ortaya çıkan şişliktir. Hastalığın erken dönemlerinde hasta yatınca bu şişlik de kaybolur. Ancak zaman içinde yatınca da şişlik kaybolmaz, hasta eliyle içeri doğru itmek zorunda kalır. Daha ileri dönemde şişlik hiç kaybolmaz hale gelebilir.

Kasık fıtığının erken dönem ilk bulgusu kasık ağrısıdır. Kasık ağrısı hafiftir ve zorlanma ile ortaya çıkar. Fıtık henüz belirginleşmeden önce, uzun süre ayakta kalınca veya fiziki efor sonucu hep aynı kasıkta rahatsız edici bir ağrıdır. Bu ağrı yatınca veya istirahat ile kaybolur. 

Henüz ortada belirgin bir şişlik yoksa, sadece kasık ağrısı varsa, hekim muayenesinde kasık fıtığı olduğu bazen el muayenesinde anlaşılabilir ancak yine de hastaya teşhisi kanıtlamak ve belgelemek için, ultrasonografi yapılması doğru olur. Ultrasonografi henüz ele gelmeyen erken dönem fıtıklarında ideal tanı yöntemidir ve daha önemlisi diğer taraftaki kasık bölgesi de kontrol edilmiş olur. Kasık fıtıklarının çoğu iki taraflıdır. Bu konuda daha fazla bilgi almak için lütfen buraya tıklayınız. 

 

Fıtığın bu belirtileri neden ortaya çıkıyor; o sırada içimizde neler oluyor?

Kasık fıtıkları genellille kasık kanalından çıkar. Kasık kanalının doğum sonrası kapanması gerekir ancak kapanmaması sonucu veya kapanıp zaman içinde yeniden açılması sonucu kasık fıtıkları ortaya çıkar. Sonradan açılan bu kanal içinden barsaklar ve karın içindeki yumuşak dokular dışarı cilde doğru deplase olur; yani yer değiştirir.

Daha kolay vee 3 boyutlu hayal edebilmek için kasık kanalını bir tünele benzetebiliriz. Her tünelin iki ucu vardır ve araçlar bir ucundan girip diğer ucundan dışarı çıkarlar. Sağlıklı bir kasık kanalı, iki ucu kapalı -işlemeyen kör- bir tünel gibidir. Kanalın karın içindeki "iç ağzı" açıldığı zaman barsaklar yavaşça kanala doğru girmeye başlar. Fıtık artık oluşmuştur.  Bu durumda hasta kasığında şiddetli olmayan ancak rahatsız edici bir ağrı hisseder. Özellikle uzun süre ayakta kalınca ortaya çıkan bu rahatsızlık hissi yatınca geçer. Bu kasık fıtığının başlangıcıdır ve nokta fıtığı denir. Araç tünele giriyordur fakat tünelin içinde kalıyordur; öbür ucundan henüz çıkmıyordur. Nokta fıtıkları hakkında daha fazla bilgi almak için lütfen buraya tıklayınız.

Kasık kanalının "dış ağzı" kasıkta ve cildin hemen altındadır. Zaman içinde yer çekimi ve karın içi basıncının etkisiyle fıtık ilerler ve tünelin öbür ucundan çıkmaya başlar. Artık fıtık gözle görülür olmuştur. Bundan sonra hasta da fıtık olduğunu kolayca anlar. Kasık fıtıkları sürekli ilerleyen bir süreçtir. Kanalın iç ağzı bir kez açıldı mı, fıtık ortaya çıkmıştır ve bir daha kaybolmaz. 

 

Image

Kasık Fıtığının Tanısı

Sonuç olarak kasık fıtıklarının tanısı hastaların büyük çoğunda kolaydır ve hastalar tanıyı kendileri koyup gelir. Bir grup hastada sadece kasık ağrısı olduğundan tanıda güçlük olur. Bu hasta grubunda özellikle bu konularda deneyimli bir hekim muayenesi ve ilaveten yine kasık bölgesi yumuşak doku ultrasonografisi  yararlı olacaktır.

Kasık fıtığı araştırması için yapılan ultrasonografi "yüzeysel" ultrasonografidir ve  yapan hekimin de hem tecrübeli hem sabırlı olması gerekir. Eğer hastanın fıtığı varsa bunu ultrasonografi ile göstermek çok kolay olabilir.  Ancak hastanın kasık fıtığı olmadığını rapor etmeden önce sabırlı, titiz ve uzun süre inceleme gerekebilir. Bu esnada ultrasonografi yapan hekimin hastayı ıkındırması, oturtması hatta ayağa dikmesi gerekebilir. Bir şeyin varlığını gösterip kanıtlamak kolay fakat yokluğuna karar vermek her zaman daha zordur. Kasık fıtığı kapalı ameliyatı öncesi ultrasonografi tetkikinin önemi konusunda daha fazla bilgi almak için lütfen buraya tıklayınız.

Kasık fıtıklarının yegane tedavisi ameliyat ile fıtığın çıktığı yerin onarılmasıdır.  Bu onarım kapalı yöntem ile yapılacak ise, mutlaka karşı kasık kanalının da nokta fıtığı açısından titizlikle değerlendirilmesi gerekir. Aksi takdirde ameliyatı takiben kısa süre içinde karşı tarafta da fıtık görülebilir. Kapalı kasık fıtığı ameliyatı ve avantajları hakkında detaylı bilgi almak isterseniz lütfen buraya tıklayınız.

 

Bir tarafında fıtık olan hastaların diğer tarafında da fıtık olma ihtimali çok yüksektir. 

 

En iyi hekim, ulaşılır olan hekimdir.
Hastam mutlu ben mutlu!

Op. Dr. Hamdi Koçer

Kasık Fıtığı