Sporcularda Kasık Fıtığı

Kasık fıtıklarına sporcularda sık rastlanır. Özellikle ikili mücadele gerektiren futbol benzeri sporlarda adale yırtılmasına bağlı direk fıtıklar ortaya çıkar. Sporcularda görülen kasık fıtıkları hem tanı hem tedavi açısından bazı zorluklara sahiptir. Bu zorlukların başında, sporcuyu en kısa sürede ve sağlıklı şekilde işine yani profesyonel sporculuk hayatına geri dönmesini sağlama sorumluluğu gelir. Bana sık gelen bir soru "kasık fıtığı ameliyatından sonra spor yapabilir miyim" sorudur ve tabi herkes yapabilir ve hatta profesyonel sporcular daha iyi döner sahalara ve transferler de yapabilir. 

Sporcu fıtıkları şişlikten önce ağrı ile başlayabilir. Sporcunun aktif spor imkanını kısıtlar. Ameliyat sonrası hastanın spora dönüş beklentisi ayrıca bir profesyonel baskı oluşturur. Bu zorluklara rağmen doğru tanı ve uygun tedavi ile sporcunun işine hızla geri dönmesi mümkündür.

Sporcularda Kasık Fıtığı Tanısı

Sporcu fıtıkları diğer fıtıklar gibi önce kasıkta şişlik ile başlamayabilir. Daha çok nokta fıtığı şeklinde kasık ağrısı ile ortaya çıkar. Nokta fıtıkların işle ilgili daha fazla bilgi için lütfen buraya tıklayınız. Kasık ağrıları sporcularda sadece fıtık nedeni ile olmaz. Kasık ağrısı yapan diğer nedenlerden ayırd etmek zaman zaman çok zor olabilir. Ayırıcı tanı için spor ve sporcu sağlığı ile ilgilenen bir ortopedist veya fizik tedavi hekiminin de sporcuyu görmesi iyi olur. 

Sporcu fıtıklarında ayırıcı tanı için ileri tetkikler sıklıkla gerekir: ultrason ve hatta MR incelemsi ile bölgeyi incelemek gerekebilir. Eldeki tüm tetkiklerin kullanılmasına rağmen tanı konamayan sporcular olabilir. Nadir de olsa laparosopik ameliyat ile tanının teyit ediliği durumlar yaşanabilir.

Karın duvarını oluşturan adalelerde yırtık görülmesi ile direk fıtık teşhisi konur. Sporcularda direk fıtıklar indirek fıtıklardan daha fazla görülür.

 

 

Sporcularda Kasık Fıtığı Ameliyatı

Bütün kasık fıtıklarını yama ile onarmak gerekir. Yamayı fıtığın olduğu yere iki yöntemle yerleştirmek mümkündür: Açık ve kapalı (laparoskopik) yöntem. Açık yöntemde yaklaşık 10 cm uzunluğunda tek bir kesi yapılırken, kapalı yöntem 3 küçük delikten gerçekleştirilir. Her iki yöntemden sonra da hasta aynı gün taburcu olabilir ancak kapalı ameliyattan sonra spora dönmek çok daha kısa sürede mümkündür.

Laparoskopik ameliyatların en fazla avantaj sağladığı hastalar sporculardır. Bu yöntemle yapılan bir ameliyattan 2-3 hafta sonra antremanlara geri dönebilir. Buna karşılık açık ameliyat sonrası bu süre çok daha uzun sürebilir. Sporculara açık ameliyat kesinlikle yapmamak gerekir. Bunun bir nedeni sporcunun işine geri dönmesi zaman alır, ikincisi sporcularda karın adalaleri çok güçlü olduğu için açık ameliyatlar daha kolay tekrarlar. Tekrarlamak gerekirse eğer sporcularda kapalı ameliyatı tercih etmek gerekir. Ben, genel anestezi alabilen "her hastada" kapalı ameliyatı öneriyorum ve uyguluyorum. Kapalı ameliyatla ilgili daha fazla bilgi için lütfen tıklayınız. 

Sporcularda Ameliyat Öncesi ve Ameliyat Sonrası

Sporcularda ameliyat hazırlığı ile ilgili en zor kısım kesin tanının belgelenmesidir. Sadece ağrı ile seyreden küçük adale yırtıklarının pubis iltihapları veya başka yumuşak doku zedelenmesindne ayırd edilmesi için genellikle ileri tetkik yöntemleri ve diğer branş konsültasyonları gerekir.

Tanı sonrası ameliyata karar verildikten sonra, ameliyat günü direk hastaneye gelip yatış yapılması yeterlidir. Anestezi muayenesi ve standart tetkikleri takiben aynı gün ameliyat gerçekleştirilebilir. Her hastamıza uyguladığımız ameliyat öncesi standart hazırlık programı için lütfen tıklayınız.

Sporcuların ameliyat sonrası beklentisi doğal olarak en kısa süre içinde spora geri dönmektir. Kapalı ameliyatlardan sonra bu süre daha kısadır. Sporcunun yaptığı spora göre değişmekle beraber 2-3 hafta içinde antremanlara başlanabilir. Müsabakalara geri dönüş süresi mücadeleci sporlarda biraz daha uzun zaman alabilir. Kesin süreler için ameliyatınızı yapacak hekim ile ameliyat öncesi ve sonrası konuşup bilgi almanızı öneririz.

#SporcuMutluBenMutlu


Kasık Fıtığı