Kasık Fıtığı Nedir?

Karın duvarı fıtıkları denildiğinde genel olarak kasık fıtıkları, göbek fıtıkları ve ameliyat yeri fıtıklarını anlıyoruz. Kasık fıtıkları, tüm karın duvarı fıtıkları arasında en sık görülenidir. Dünyada da en sık yapılan ameliyatlar kasık fıtığı ameliyatlarıdır ve her yıl yaklaşık 25 milyon insan dünyada kasık fıtığı ameliyatı olur. Bu rakamın ABD'de yaklaşık bir milyon olduğunu biliyoruz ve ülkemizde de 200 bin civarında olduğunu tahmin ediyorum.
Kasık fıtığı, iç organların zaman içinde açılan kasık kanalından geçip cilde doğru bir kabarıklık yapmasıdır. Ameliyat edilmezse kasık fıtığı torbalara doğru büyür. Kasık fıtığı olan hasta kendisi kolayca durumun farkına varabilir.

Kapalı Kasık Fıtığı Ameliyatı

Kasık Fıtığında Kapalı Ameliyat

Kasık Fıtığı Kimlerde Görülür?

Kasık fıtıkları daha sık erkeklerde görülür; her 10 erkek kasık fıtığına karşılık yalnızca 1 kadında kasık fıtığı görülür. Kasık fıtığı hastalarımızın büyük çoğunluğu erkeklerdir.

Kasık fıtıkları her yaşta görülür. Yeni doğan çocuktan ileri yaştaki hastalara kadar geniş bir yaş grubunda karşımıza çıkar. Bebek ve çocuk fıtıkları ile çocuk cerrahisi ilgilenirken, erişkin fıtıkları ile genel cerrahi bölümü ilgilenir.

Kasık fıtığı nasıl oluşur?

İç organlarımız karnımızın içinde iç katmanda karın zarı ile çevrilidir. Onun dışında ise adale ve kemiklerden oluşan sağlam sert bir koruyucu tabaka yani “karın duvarı“ vardır. Bunu bir futbol topuna benzetirsek, iç lastik karın zarı, dışındaki deriden oluşan sağlam tabaka da, karın duvarı olabilir.

Karın duvarındaki bir delik, yırtık veya açıklıktan, iç organların karın zarı ile birlikte dışarı doğru çıkmasına fıtık diyoruz. Bulduğu delikten dışarı çıkan dokular, cildin hemen altında bir şişlik olarak hissedilir. Bu şişlik özellikle ayakta ortaya çıkar veya belirginleşir; yatınca geri gider ve kaybolur.

Kasık fıtıkları, en sık olarak kasık kanalından çıkarlar. Kasık kanalı nedir ? Biz erkekler daha henüz annemizin karnındayken testislerimiz de bizim karnımızın içindedir. Doğuma az bir süre kala testisler karın içinden aşağı doğru iner, torbalardaki (scrotum) yerini alır. Bu işlem doğum sonrası bir kaç hafta içinde hala gerçekleşmemiş ise, bu duruma inmemiş testis denir ve çocuk cerrahları tarafından cerrahi müdahale ile karın içinden alınıp torbalara yerleştirilir.

Testislerin karın içinden torbalara doğru kendiliğinden yer değiştirdiği bu kanal “kasık kanalı” olarak adlandırılır ve testisler içinden geçtikten sonra kapanır veya kapanması gerekir. Bu kanal hiç kapanmazsa, yeni doğan fıtıkları, kapanıp çocuklukta açılırsa çocuk fıtıkları veya ileri bir dönemde açılırsa erişkin kasık fıtıkları ortaya çıkar.

Kasık fıtıklarının tek çözümü ameliyatta fıtığın çıktığı yerin yama ile onarılmasıdır.

Sonuç olarak kasık fıtıkları, karnın kasık bölgesindeki doğuştan veya sonradan oluşan zayıflıklar veya yırtıklardan, iç organların dışa doğru deplase olup, bombelik oluşturmasıdır. Hastaların çoğu kendi tanılarını koyup bize gelir. 

Kasık fıtıkları, karın içi basınç ve yer çekimi etkisiyle sürekli büyüme eğilimindedir.  Kendi haline bırakıldığında yıllar içinde dev fıtıklar haline gelir. Kasık fıtıklarının tek çözümü ameliyatta fıtığın çıktığı yerin yama ile onarılmasıdır.

Kasık Fıtığı