Beden Gücü İle Çalışanlarda Kasık Fıtığı

Kasık fıtıkları, karın duvarındaki bir zayıf noktadan çıkar. Sanıldığı gibi ağır kaldırmak veya her hangi bir şekilde vücudu zorlamak kasık fıtığının nedeni değildir; sadece tetikleyicisi olabilir. Eğer vücudumuzda karın duvarında böyle bir yırtık alan veya zayıf bölge olmasa sadece ağırlık kaldırmakla kasık fıtıkları olmaz. 

 

Beden Gücü İle Çalışanlarda Kasık Fıtığı

Beden gücü ile çalışan kişilerde meydana gelen fıtıklar sürekli çalışma nedeni ile kısa zamanda büyümeye eğilimlidir. Fazla ihmal etmeden en kısa sürede ameliyat olmak gerekir. Buna karşılık, beden gücü ile çalışan insanlar, ameliyat sonrası iş gücü kaybı nedeni ile bu ameliyatı ertelemeye çalışırlar. Özellikle iş motivasyonu yüksek çalışanlarla, kendi iş yerinde beden gücü ile çalışan insanlarda bu durum ciddi gecikmelere sebep olur. Tedavi geciktikçe de, fıtık büyür ve teknik olarak onarımı zorlaşır.

 

Beden Gücü İle Çalışanlarda Kasık Fıtığı Tanısı

Beden gücü ile çalışan insanlarda görülen fıtıklar direk fıtık veya indirek fıtık olabilir. İkisinin de tedavisi benzer olduğu için aralarındaki fark çok önemli değildir. Direk fıtıklar adaleyi yırtarak çıkan fıtıklardır. İndirek fıtıklar ise doğumsal kasık kanalının açılması ile ortaya çıkan anatomik fıtıklardır. İkisi de aynı bölgede ve birbirine çok yakın yerleşimlidir. Bazen aynı kişide hem direk hem indirek fıtık olabilir ona da pantolon fıtık denir.

Fıtıkların tanısı çok kolaydır. Hasta ayaktayken, zorlanınca veya öksürmekle ağır kaldırmakla kasık bölgesinde bir şişlik oluşur. Sırt üstü uzandığında veya eli ile içeri ittiğinde bu şişliğin kaybolması kasık fıtıkları için çok belirleyicidir. Kasık fıtığı belirtileri ve tanısıyla alakalı daha fazla bilgi için lütfen buraya tıklayınız.

Beden Gücü İle Çalışanlarda Kasık Fıtığı Ameliyat Yaklaşımı

Beden gücü ile çalışan insanların iş motivasyonları birbirinden farklı olabilir. Kendi iş yerinde çalışan ve işine kısa zamanda dönmek isteyen birisi için kapalı ameliyat en uygun yöntemdir. Kapalı ameliyat 3 küçük delikten yapılan bir ameliyattır. Kesi çok küçük olduğu için hastanın ameliyat sonrası ağır ve zorlamalı işlere geri dönüşü daha kolaydır ve kısa süre içinde gerçekleşir. Kapalı ameliyat iş gücü kaybını çok azaltır. Kapalı ameliyatların nasıl yapıldığı konusunda daha fazla bilgi için lütfen buraya tıklayınız.

Kapalı ameliyatın diğer avantajları, yama en iç tabakaya yerleştirildiği için daha sağlam bir onarım oluşur. Fıtıkların oluşunda etkili kuvvet, karın içi basıncıdır ve her zaman içerden dışarıya doğrudur. Bu nedenle yamanın en iç tabakaya konduğu, kapalı ameliyat yöntemi ile daha sağlam ve dayanıklı bir onarım elde etmek mümkündür. 

Kasık Fıtığında Kapalı Ameliyat

Açık ameliyattan sonra beden gücü gerektiren işlere geri dönüş haftalar sürerken ; kapalı ameliyat olanlar bir kaç gün içinde işe başlayabilir. Normal hayata, sosyal yaşama ve spora geri dönüş de aynı şekilde kapalı ameliyat sonrası daha hızlıdır.

 

Laparoskopik Fıtık Ameliyatı

Beden Gücü İle Çalışanlarda Kasık Fıtığı Ameliyatı Öncesi & Sonrası

Sizi muayene ettikten ve fıtık ameliyatının gerekliliğine karar verdikten sonra, birlikte ameliyat günü kararlaştırıyoruz ve anlaşmalı olduğumuz hastanelerden birinden ameliyat randevüsunu alıyoruz. Ameliyattan 1 gün önce sizi bir kez daha arayıp son hatırlatma ve bilgileri de telefonla paylaşıyoruz.

Ameliyat saatinden 1 veya 2 saat önce hastaneye gelip yatış işlemlerinizi yaptırabilirsiniz. Anestezi hekiminin görmesi, kan tetkiklerinizin yapılıp ameliyata hazırlanmanız yaklaşık 1 saat sürmektedir.

Fıtık ameliyatı sonrası ağrısız ve rahattır. Ameliyattan çıktıktan 2 saat sonra su içebilir ve akşam yemeğinizi yiyebilirsiniz. Ameliyatın ertesi günü ayağa kaldırıp dolaştırdığımız hastaları sağlıklı ve mutlu şekilde evine taburcu ediyoruz.

Beden gücü ile çalışan hastaların fıtık ameliyatını takiben işlerine geri dönüş süreleri ameliyatın tekniğine ve hastanın işinin  zorluğuna göre değişmektedir. Açık fıtık ameliyatlarından sonra bu süre daha uzun; kapalı ameliyatlardan sonra daha kısadır. Kendi iş yerinde çalışan, özellikle çalıştığı sürece kazancı olan esnaflık gibi işler ile, iş motivasyonu yüksek diğer mesleklerde, kapalı fıtık ameliyatı hem sağlamlık hem ekonomik anlamda kazançlı ve güvenlidir.

İstanbulun en iyi hastanelerinde, güvenli bir şekilde fıtık ameliyatınızı olmak, ameliyat sonrası ertesi günü evinizde ailenizle birlikte günlük sosyal hayatınıza geri dönmek, ayrıca en kısa zamanda işinizin başında olmak isterseniz lütfen muayene randevüsü için bizi arayın.

Hep sağlıklı ve güzel günlerde görüşmek dileği ile. 

 

Beden Gücü İle Çalışanlarda Kasık Fıtığı

 


Kasık Fıtığı