ANESTEZİ ( NARKOZ )

Anestezinin amacı belli bir süre için cerrahi girişim sırasında hastanın ağrı duymasını engellemektir. Bunun için lokal veya genel anestezi modellerinden birisi seçilir. Kasık fıtığı ameliyatlarında tüm anestezi biçimleri güvenle uygulanabilir. Göbek fıtığı ameliyatları için genel anestezi tercih edilir.

Kasık fıtığı için açık ameliyat şekli seçildiğinde, hastaya lokal, spinal, epidural veya genel anestezi uygulanabilir. Buna karşılık ameliyat kapalı yani laparoskopik olarak yapıldığında sadece genel anestezi seçeneği vardır

Anestezi olarak ilk seçenek genel anestezidir. Uygun hastalarda en güvenli ve rahat anestezi yoludur. Genel anestezi, hastanın cerrahi girişim sırasında derin uyutulmasıdır. Hemem hemen tüm büyük cerrahi girişimler bu şekilde yapılır.

Hastanın uyuması ya damardan yapılan bir iğne veya solutulan özel bir gaz ile sağlanır. Hasta uykuya daldığı sırada solunumu kontrol etmek için hava yolarına bir tüp yerleştirilir. Bu sırada anestezist hastanın kan basıncını, kalp hızını, solunum sayısını kontrol eder. Tüm cerrahi girişim süresince hasta uyurken bir doktor ve anestezi teknisyeni devamlı olarak hastanın başında bekler ve hasta uyandırlırken de hava yolundaki tüp çıkarılır. Bu yöntem anestezi hekimi ve hasta için en güvenli yöntemdir.

Genel anestezi için uygun olmayan hastalara geniş bir sahada anestezi elde etmek için bölgesel anestezi uygulanır. Burada amaç cerrahi girişim yapılacak bölgenin sinirlerini bloke etmektir. Bu amaçla omur ilik etrafına yapılan ilaç uygulamaları ile hastanın bacaklarında uyuşma sağlanır. Bu da hastayı uyutmadan kasık bölgesinde cerrahi girişimin yapılmasına olanak sağlar. Bu anestezi türü göbek fıtıkları için tercih edilmez.

Epidural veya spinal anesteziye de uygun olmayan kasık fıtığı hastalarına sadece lokal anestezi altında, hafif bir sedasyon yardımı ile ağrısız fıtık ameliyatı yapılabilir. Lokal anestezi hasta için ilk değil son tercih olmalıdır.

Anestezi yönteminin seçimi, anestezi hekimi ile hasta arasında birlikte yapılmalıdır. Anestezi muayenesi takiben hasta için uygun anestezi yöntemlerini anesezi hekimi hastaya açıklar ve birlikte karar verirler. Özellikle kasık fıtığı ameliyatları her türlü anestezi ile yapılırken, göbek ve kesi yeri fıtıklarında genel anestezi kullanılır.

Hastaneden taburcu olurken şu soruların cevabını biliyor olmalısınız:

  • Yara bakımı için özel bir şey yapılacak mı ?
  • Hangi durumlarda acil tıbbi yardım gerekebilir ?
  • Ne zaman araba kullanabileceğiniz ?
  • Ne zaman egzersiz yapabileceğiniz ?
  • Evde kullanmanız gereken ilaçlar ?
  • Sorun yaşadığınızda kaç numaradan kimi aramalısınız ?
  • Kontrole ne zaman saat kaçta nereye geleceksiniz ?
  • Ameliyat raporunuz verildi mi ? Konulan yamanın markası, cinsi raporda yazılmış ve etiketi rapora yapıştırılmış mı ?

KARIN DUVARI FITIKLARININ CERRAHİ TEDAVİSİ KOLAY VE GÜVENLİDİR: İHMAL ETMEYİN, GEREKSİZ RİSK ALMAYIN.

 

 

 

 


Hastalarımız İçin