• 0212 296 3396
  • 0541 411 90 00
  • Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Kasık fıtıkları, karın duvarındaki bir zayıf noktadan çıkar. Sanıldığı gibi ağır kaldırmak veya her hangi bir şekilde vücudu zorlamak fıtığın nedeni değil sadece tetikleyicisi olabilir. Eğer vücudumuzda karın duvarında böyle bir yırtık veya zayıf bölge olmasa sadece ağırlık kaldırmakla fıtık olmaz. Aksi takdirde bütün haltercilerin fıtık olması gerekirdi.

Beden gücü ile çalışan kişilerde meydana gelen fıtıklar sürekli çalışma nedeni ile kısa zamanda büyümeye eğilimlidir. Bu nedenle fazla ihmal etmeden en kısa sürede ameliyat olmak gerekir.


İnsan ömrü uzadıkça yaşlılarda ve sistemik hastalık nedeni ile takip edilen insanlarda daha fazla ameliyat gerekmektedir. Eskiden riskli sayılan sağlık koşullarında bugün daha güvenle ameliyatlar yapılabiliyor. Kasık fıtıklarının normal koşullarda ameliyat edilmesi ile acil koşullarda ameliyat edilmesi sağlıklı kişiler için bile çok farklı risk anlamına gelmektedir. Kalp hastası olan bir insanda acil ameliyatın yaşamsal riski çok yüksektir.

Kasık fıtıkları ile ilgili bilimsel yayınlarda, uygun koşullarda gerçekleştirilen ameliyatların acil ameliyatlara göre çok daha güvenli olduğunu bildirmektedir. Özellikle kalp damar hastalığı olan yaşlı hastalarda da bu durum geçerlidir.


Kasık kanalı her iki tarafımızda yerleşmiştir. Özellikle doğumsal zayıf noktalardan birisi olan bu kanalın zaman içinde açılması sonucu içinden karın içi organlar geçer ve indirek fıtıkları yaparlar.

Kasık fıtıkları % 5-10 oranında iki taraflı olabilir. Hastalar bazen bunun farkında olurken bazen farkında değildir. Özellikle fıtık bir tarafta daha büyük ise, ikinci taraf gizli kalır.

İki taraflı kasık fıtıklarının diğer fıtıklardan bazı farkları vardır. Hastanın fıtığa eğilimli bir bağ dokusu sorunu veya genetik bir yapısı olabilir. Diğer fıtıklar açısından özellikle femoral ve göbek fıtıkları açısından değerlendirmek gerekir.
İki taraflı kasık fıtıklarında kapalı ameliyatları tercih etmek gerekir. Ayrıca iki taraflı kasık fıtığı onarımı yapılan hastaları 1 gün hastenede kalmasını tercih ediyoruz.


Bu sorunun cevabı yapılan işin özelliklerine, ameliyat yöntemine, cerraha ve hastaya bağlı olarak değişir.

İşiniz masa başı başı işi olabilir, araba kullanmayı gerektiren hareketli ancak yoğun beden gücü gerektirmeyen bir iş olabilir veya sadece beden gücü ile yapılan bir iş olabilir. Bir yerde çalışıyor olabilirsiniz veya kendi işiniz olabilir. Ameliyat açık yöntemle veya kapalı yöntemle yapılmış olabilir. Bunlar önceden
bilinen ve hesaba katılan değişkenlerdir.


Kasık fıtıklarına sporcularda daha sık rastlanır. Özellikle ikili mücadele gerektiren futbol benzeri sporlarda adale yırtılmasına bağlı direk fıtıklar ortaya çıkar. Sporcularda görülen kasık fıtıkları hem tanı hem tedavi açısından bazı zorluklara sahiptir.

Sporcu fıtıkları şişliktem önce ağrı ile başlayabilir. Sporcunun aktif spor imkanını kısıtlar. Ameliyat sonrası hastanın spora dönüş beklentisi ayrıca bir profesyonel baskı oluşturur. Bu zorluklara rağmen doğru tanı ve uygun tedavi ile sporcunun işine hızla geri dönmesi mümkündür.


Kasık fıtıklarının ameliyat dışında bir tedavi yöntemi yoktur.

Kasık bağı kullanıp geçici rahatlık sağlanabilir belki ancak uzun zamanda bunların faydası olmaz. Hatta uzun süre fıtık bağı kullanan hastaların ameliyatları cerrahi ekibe teknik olarak bazı zorluklar çıkarabilir. Uzun süreli fıtık bağı kullanımı bu nedenle önerilmez.

Ameliyat olmazsa hasta için ne tür riskler olabilir? En kesin bilinen ve değişmez risk fıtığın zaman içinde büyümesidir. Bütün kasık fıtıkları için bu kaçınılmazdır. Özellikle indirek fıtıklar torbalara kadar inip sürekli büyüme eğilimindedir. Futbol topundan büyük hale gelebilir.


Dünyada en çok yapılan ameliyatlar kasık fıtığı ameliyatlarıdır. Kasık fıtıkları her yaştan insanlarda görülebilir. Tek tedavi şansı ameliyat ile fıtığın olduğu yerin yama ile onarılmasıdır. Kasık fıtığı olan hastalar çok ileri yaşlarda da bize ameliyat için başvurur.

Bu fıtıkların bir kısmı çok uzun zamandır bilinen ve yıllar içinde yavaş yavaş büyümüş fıtıklardır. Hasta tarafından eski yıllarda ihmal edilmiş ancak çok büyük boyutlara ulaşmıştır. Hastanın oturmasına kalkmasına ve yürümesine mani olup hastanın yaşam rahatlığını bozan fıtıklardır.


Bu sorunun cevabı yapılan sporun özelliklerine, ameliyat yöntemine, cerraha ve hastaya bağlı olarak değişir.

Arada bir düzensiz spor yapan birisi veya düzenli çalışan birisi olabilirsiniz ve hatta profesyonel sporcu da olabilirsiniz. Ameliyat açık yöntemle veya kapalı yöntemle yapılmış olabilir. Bunlar önceden bilinen ve hesaba katılan değişkenlerdir.


Bu sorunun en kısa ve net cevabı GÜVENİLİR olmalıdır. Peki nasıl bir hekime güvenebilirsiniz ?

SABIRLI olmalıdır…

Hekiminizin size ayıracak yeterli zamanı olması gerekir. Anlattıklarınızı dikkatle dinlemeli; size ve anlattıklarınıza değer verdiğini hissetirmelidir. Sizi ucu açık doğru sorularla yönlendirmeli, konuşmaya ve anlatmaya teşvik etmelidir.

Muayene öncesi tanışma sırasında ve muayene esnasında size yeterli zaman ayırmalıdır. Örneğin kasık fıtığı muayenesi oluyorsanız, her tarafınızı da kontrol etmeli, şüpheli durumlarda ultrasonografi ile fıtığınız olduğunu veya bazen olmadığını belgelemelidir.

Muayeneden çıktığınızda aceleye getirilmiş hissi yaşamamalısınız.


Modern tıp ile beraber, tıbbi mühendislik de gelişmekte ve insanın orijinal dokuları ile çözülemeyen sorunlar yapay kemik, vida, damar, organ veya yamalar ile çözülmekte ve insanlar bu şekilde eski sağlığına kavuşmaktadır.

İnsan vücudu içinde bırakılan bu malzemeler yüksek teknoloji ile üretilen silikon, titanyum veya petrol ürünü kimyasal malzemelerdir. Bu ürünlerin özelliği insan sağlığı açısından zararsız olmalı, insanın bağışıklık sistemini uyararak reaksiyon yapmamalı yani reddedmemelidir.


Sayfa 1 / 3