Ameliyattan Korkuyor musunuz? Ameliyat Korkusu ile Baş Etmek

Sağlıklı boyutlardaki bir ameliyat korkusu kötü bir şey değildir. Ameliyatı çok hafife almamanıza yardımcı olur. Ancak sağlıksız, aşırı boyutta bir korku sağlığınız için gerekeni yapmanıza engel teşkil edebilir. Ameliyat korkunuz, gerçekten ihtiyacınız olan bir ameliyatı olmanıza engel olmaktaysa, kendinizi yalnız hissetmeniz gerekmez. Ameliyat korkusu sık görülen bir durumdur, ancak aynı zamanda da son derece baş edilebilecek bir durumdur. Yakın gelecekte bir ameliyat olacağınız kesinlik kazandığında veya böyle bir olasılık ortaya çıktığında, panikleyebilir ve kendinizi kötü hissedebilirsiniz veya sakin ve hazır hissedebilirsiniz. İnsanlar genellikle ameliyata bir hafta kalana dek rahattırlar. İşte bu zaman diliminden itibaren, insanlar ne olacağı hakkında düşünmeye başlarlar. Bir Doktorun bedeniniz üzerinde bir işleme girişecek, bedeninizi kesecek, beden bütünlüğünüzü bozacak olması ve tüm bu süreçte sizin bir müdahale şansınızın bulunmaması fikri, sizi sinirli ve huzursuz kılabilir, ameliyatı yaptırmak istediğinizden emin olmayabilirsiniz.

Doktorunuz ve sağlık ekibinin diğer üyeleriyle işbirliği ile, ameliyat korkusuyla mücadele edebilir ve kontrolü elinize alabilirsiniz. Ameliyat korkusunun size engel olması gerekmemektedir.

Ameliyat Korkusu ve Kaygısı Nedir?

panikAmeliyat kaygısı, hastanın ameliyat korkusuna bağlı olarak kalbin hızla çarpması, bulantı, sıkıntı, huzursuzluk, uyku bozukluğu gibi yakınmalar yaşadığı fizyolojik bir durumdur. Öncesinde kaygı bozuklukları olan kişiler ameliyat kaygısı ve korkusuna daha yatkın olabilecek olsalar da, birçok kişi ameliyata hazırlanırken ilk kez bu ve benzeri durumları yaşayabilirler.

Bilgi ile Güçlenin

fearAmeliyat kaygısı ile başa çıkmakta önemli bir adım, rahatsızlığınız, önerilen tedaviler ve ameliyat ile ilgili olarak olabildiğince iyi bilgi sahibi olmaktır. Uygulanacak işlemlerin ne olduğunu, neden gerekli olduğunu ve nasıl uygulanacaklarını tam olarak anlamanız, kaygılarınızın büyük bir bölümünü giderebilir. Anestezi hakkında bilgi edinmek ve anestezi risklerinin düşüklüğünü öğrenmek de, ameliyat ile ilgili kaygılarınızın giderilmesine yardımcı olabilir.

Kaygıya işlem hakkında yeterli bilgiye sahip olmamak neden olmaktaysa, hastanın ameliyat olmaya karar verinceye dek aklına takılan her türlü soruyu sorması ve bunlara tatminkar yanıtlar alması ve cerrahın tedavi seçiminin ne olduğunu tam olarak anlaması büyük önem taşır. Birçok kişi için, asgari bilgi ile yaşamı değiştirecek bir karar verme durumunda, kaygı beklenen normal bir yanıttır. Hasta gerekli bilgileri edindiğinde, bu kaygı ortadan kalkabilir.

Ameliyat Korkunuzdan Doktorunuza Bahsedin

Bazen, hastanın ameliyatın neler gerektirdiği hakkında bir fikir sahibi olmayıp, işlem ve sonuçlarının ne olabileceğini kendi kendine hayal etmeye çalışması kaygının ortaya çıkış nedeni olabilir. Ameliyatı gerçekleştirecek doktor ameliyattan beklenen sonucun ne olduğu ve tipik bir nekahet döneminin nasıl olacağı hakkında gerçekçi bir fikir edinilmesini sağlayabilir.

Kaygı bizatihi ameliyat ile ilgili ve işlemin açıklanması rahatlama sağlamaya yetmiyorsa, Doktorlar ameliyatın gerçekleştirilmesini mümkün kılacak şekilde hastaya ilaç tedavileri önerebilirler.

Daha öncesinde hasta veya bir yakınının kötü bir ameliyat deneyimi yaşamış olması kaygının altında yatan nedense, Doktor bunun farklı bir ameliyat ve farklı bir durum olduğuna hastayı temin ederek, rahatlamasına yardımcı olabilir.

Daima sonuç üzerine odaklanın

Bir kişi ameliyattan korktuğunda, muhtemelen ameliyatın sonucunun ne olacağını yeterince düşünmemektedir. Eğer ameliyat sizin için yararlı olacaksa, ki büyük ihtimalle öyledir, o zaman kaygılanacağınız bir şey kesinlikle yok demektir. Ameliyat sonrasında, yakınmanız ortadan kalkacak, daha iyi bir yaşam kalitesine kavuşacaksınız, bu nedenle size bu ameliyat önerilmektedir. Bir de ameliyat olmadığınızı düşünün. Yine de durumunuzdan memnun olacak mısınız, yoksa normal bir yaşam sürdürmek için tüm bunlardan kurtulmayı mı isteyeceksiniz. Cerrahi bir ameliyat basit ifadesi ile vücudunuzdaki bir veya daha fazla kısmın onarılmasıdır, dolayısıyla ameliyat korkusu hissettiğinizde, sonucun iyi olacağı ve uzun vadede her şeyin iyiye gideceğini hatırlayın.

Ameliyat Korkunuz Devam ederse Bir Uzmana Danışın

İşlem sırasında ve sonrasında karşılaşılacak gerçekçi durumun tam olarak anlaşılmasına rağmen, kaygı ısrarcı bir şekilde devam edecek olursa, bir uzmana danışmanın yararı olabilir. Kaygıları, tedavi sürecinde doğrudan yer almayan birisi ile açıkça tartışabilmek, özellikle de aile yakınları ve arkadaşların tarafsız olamadığı hallerde, son derece yararlı ve iyileştirici olabilir. Bir uzmana danışılması, ameliyat veya sağlık hizmetleri ile ilgili kötü deneyimleri bulunan kişilerin korkularını yenmelerinde oldukça yardımcı olabilir. Uzmanlar kaygının ve strese karşı verilen fiziksel tepkilerin kontrol altına alınması için yararlı egzersizler, gereğinde ilaç tedavisi önerebilirler.

Uz. Dr. Bora Telaferli

Uz. Dr. Bora Telaferli

 

 

 

 


Fıtık Ameliyatı