facebook twitter instagram youtube
fitik-merkezi-iletisim

Yamalar

Yama ile gerdirmesiz onarım, hem ameliyat sonrası hastanın rahatsızlığını azaltır hem de fıtığın yeniden nüks etme riskini çok düşür dolayısıyla fıtık tedavisinde en önemli gelişme gerdirmesiz onarım yönteminin bulunmasıdır. Gerdirmesiz onarım, ister açık yöntemle yapılsın, ister kapalı yöntemle-mutlaka bir yama gerektirir. Aslında fıtıkların onarımında yama kullanılması neredeyse 100 yıldır düşünülmekte ve denmektedir ancak sorun ideal yama malzemesinin yıllardır bulunamamasıydı.  Bu amaçla kişinin kendi vücudundan alınan dokular kullanıldı ancak yeterince dayanıklı olmadığı anlaşıldı.  Suni yollarla elde edilen materyallerin güvenle kullanılabilir hale getirilmesi ve üretilmesi ancak günümüz teknolojisi ile mümkün hale gelmiştir.

yama01yama05

Üç Boyutlu Yamalar                                                                     Standart Düz Yamalar

 

yama02

Üç boyutlu tıkaç
Anatomik mesh
Flat yamalar

 

İDEAL YAMANIN ÖZELLİKLERİ:


* Kullanıldıkları bölgedeki vücut sıvılarından fiziki olarak etkilenmemelidir.

*  Kimyasal olarak inert olmalı, reaksiyona girmemelidir ancak aynı zamanda  geçirgen olmalı, içinde sağlıklı dokuların gelişmesine izin vermelidir.        

*  Yabancı cisim reaksiyonu oluşturmamalı ve  allerjik olmamalıdır.

*  Mekanik gerilmeye karşı dayanıklı olmalıdır. Karın içi basınç ani artışlarında veya dışardan gelen kuvvetlerin etkisi altında patlamayacak yırtılmayacak küçülmeyecek şekilde dirençli olmaldır. Buna karşılık hastayı rahatsız etmeyecek şekilde esnek olmalıdır.

*  Üretim aşamasında istenen şekil verilebilmeli, kulanım sırasında kesilme dikilme işlemleri karşısında yırtılmamalı dağılmamalıdır.                    

*  Steril edilebilmelidir.                                                                                            

*  Fiyatının uygun ve kolay temin edilebilir olmalıdır

yama06
Günümüz koşullarında yama üretim teknolojisi, hemen hemen tüm koşulları sağlayan üstelik cerrahlara farklı seçenekler sunan bir noktaya gelmiştir.  Şekil olarak düz ve 3 boyutlu olarak ayrılabilir. Düz yamalar değişik boyutlarda dikdörtgen biçiminde üretilmiştir ve ameliyat sırasında cerrah bölgeye uygun ölçüde şekilli kesip hazırlayarak kullanır. Buna karşılık kullanılacak bölgenin anatomik özelliklerine uygun olarak  şekil verilip farklı ölçülerde hazırlanmış paketlenmiş satılan düz yamalar da vardır. Bunlar sağ ve sol ayrı imal edilmiş olabilir.  Kimi cerrah hazır şekil verilmiş yamaları kullanırken, pek çok cerrah da, ameliyat esnsında hastanın ihtiyacına uygun olarak yamasını kendisi hazırlar.

Düz yamalar dışında 3 boyutlu üretilmiş yamalar da vardır. Bunlar anatomik defektlerin şekline uygun olarak hazırlanmıştır ve tıkaç biçiminde yerine yerleştirilir. Laparoskopik kasık fıtığı onarımlarında kullanılmak üzere hazırlanan anatomik yamalarda 3 boyutlu yamalar arasında sayılabilir.

Yeni çıkan yamalar standart yamalardan farklı olarak, çift katlı olarak üretilmektedir. Bir yüzünde ihtiyaca göre farklı dokular vardır. Örneğin bir yüzünde dokulara kendiliğinden yapışan ayakları  olan ProGrip yamalar, veya bir yüzü barsaklara değmesine rağmen yapışmayan nitelikli yamalar. Barsaklara yapışması bir yüzü özel olarak kaplanarak önlenen yamalara çift yüzlü dual yamalar veya kompozit yamalar da denir.  

İster açık ister kapalı yöntemle konsun, ister hazır yama ister ameliyathanede hazırlanan yama kullanılsın her şekilde gerdirmesiz  onarım ameliyatları çok başarılıdır. Başarının arkasındaki güç, yamanın karın duvarında deliğin iç kısmına konmasıdır. Karın iç tarafına konan yama, içerden dışarı doğru zorlanma veya basınç artışından etkilenmez.  Paskal kuralına göre hidrostatik basınç nedeniyle içerden konan su geçirmez bir yama örneğin bir naylon parçası suyun dışarı kaçmasına engel olacaktır.

Fransa'daki yerel şarap üreticileri bir zamanlar dev fıçılar içinde sakladıkları şarapların üzerine titrermiş.  En büyük korkuları, o güne kadar çözüm bulamadıklarıağaç budaklarıymış. Zamanla iyice yaşlanan fıçıdaki budaklar hele bir de fıçının alt tarafından çıkıp delik açılmasına neden olunca tüm şarap akar boşa gidermiş. Dışardan yapılan her türlü onarım girişim, fıçı içindeki yüksek hidrostatik basınç nedeni ile başarısız olurmuş. Bir gün cin gibi bir çırak, deliği içerden güderi ile kapatmayı akıl etmiş. Delinen fıçının iç tarafına el ile yerleştirilen bir güderi parçası, kendiliğinden ve sızdırmaz bir biçimde yerine tutunup, şarabın kaçmasına mani olmuş.

Buradaki fiziki mekanizma  ve kurallar da aynı şekilde işlemektedir.

 

 

 

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Sitedeki tüm makaleler Dr Hamdi Koçer'in özgün yazılarıdır. Alıntı olduğu belirtilmeksizin kullanımı İNTİHALDİR.


Fıtık | Göbek Fıtığı | Kesi Yeri Fıtığı | Boğulmuş Fıtık | Fıtık Tedavisi


Fıtık Ameliyatı Dünyası - F.A.D.

Anket

Ne tip fıtığınız var?
 

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.