facebook twitter instagram youtube
fitik-merkezi-iletisim

Kadınlarda Kasık Fıtığı

kadin-kasik-fitigiKasık bölgesindeki fıtıklar kadınlarda da görülür ancak erkeklerde görüldüğü kadar sık değildir. Karın duvarında kasık bölgesindeki bir açıklıktan iç organların dışarıya doğru çıkması ile oluşur. Kasık fıtıkları her on erkeğe karşı sadece 1 kadında rastlanır.

ŞİŞLİK VEYA KİTLE
Kadının kasığı üstünde şişlik veya bir kitle oluşması hemen hemen görünen  en önemli semptomdur. Bu şişlik üst bacak ile kasık arasındaki kasık kıvrımının hemen üzerinde ortaya çıkar. Özellikle ıkınmak,  öksürmek veya karın içi basıncını arttıran sportif eylemler fıtığın ortaya çıkmasını kolaylaştırır. Kadın sırt üstü yattığı zaman şişlik kaybolur.

Kadınlarda kasık bölgesinde görülen fıtıklar genel olarak daha küçüktür ve kolay fark edilmeyebilir. Hastanın tek yakınması o bölgede ağrı ve hassasiyet olabilir. O nedenle kadınlarda kasık fıtıklarının muayenesinde dikkatli olmak ve emin olmak için radyolojik yardımcı yöntemleri daha sık kullanmak gerekir.

KASIK BÖLGESİNDE AĞRI HASSASİYET VE BASINÇ HİSSİ
Kasık fıtığı ile beraber görülen bu bölgedeki ağrı, hassasiyet veya basınç hissi kasık fıtıklarında şişliğe eşlik eden diğer semptomlardır. Bunların hepsi olması gerekmez ancak hastada bu tür yakınmalar da varsa fıtığın daha ciddi olduğu anlamına gelir: Fıtığın geçtiği yırtık veya kanal zorlanmakta ve fıtık büyümekte olabilir. Veya fıtık bölgesinden geçen iç organlar genellikle barsaklar karına geri dönemeyecek olabilir. Bu yakınmaların ciddiye alınması gerekir.
Eğer fıtık bölgesinde ciddi ağrı ve hassasiyet ile birlikte fıtık artık karın içine dönmüyorsa, fıtık boğulması veya barsak düğümlenmesi gelişmiş olabilir. Bu durumlar çok acildir ve derhal ameliyat gerektirebilir. Kadınlarda görülen kasık fıtıkları anatomik özelliklerinden dolayı, erkeklere göre daha fazla boğulma riski taşır.
Bu tür kasık ağrıları ve hassasiyetler eğer belirgin bir fıtık şişmesi yoksa başka nedenlerden de kaynaklanıyor olabilir. Hastanın dikkatli muayenesi, ultrasonografi ile değerlendirilmesi özellikle ağrılı fıtıklarda önemlidir. Ağrının fıtık dışı nedenlerden de kaynaklanabileceği unutulmamalıdır. Çünkü kasık çevresi kemik-eklem-bağlardan kaynaklanan kronik ağrıların çok sık görüldüğü bir bölgedir.

CİDDİ KOMPLİKASYONLAR
Kasık fıtığı sırt üstü yatıldığında kolayca karın içine dönüp kaybolur. Daha önceleri kaybolan fıtık, artık kaybolmuyorsa boğulmuş fıtık ortaya çıkmıştır. Karın duvarındaki delikten dışarı çıkan barsaklar, yırtık içinde sıkışmış ve artık geri dönemiyor anlamına gelir. Boğulan barsaklarda dolaşım bozukluğu yani gangren olursa, çok acil ameliyat gerekir.

Boğulmuş fıtığı olan kadınlarda eğer tedavide gecikme olursa, bulantı-kusma, şiddetli karın ağrısı, ve daha sonra gaz ve dışkı çıkamayacak şekilde kabızlık gelişir. Hastanın kan değerleri ve genel durumu hızla bozulur. O nedenle dikkatli olmak hatta fıtık bu noktaya gelmeden önce uygun koşullarda ameliyat ile onarılması daha sağlıklıdır.HASTALIĞI TEŞHİSİ

Kadınlarda görülen kasık fıtıkları da tüm karın duvarı fıtıkları gibi muayene ile kolayca anlaşılır. Hastanın çok şişman olması durumlarda veya fıtığın henüz yeni başladığı erken dönemlerde el ile muayene yeterli olmazsa ultrasonografi ile kasık kanalına bakılır. Çok nadir durumlarda hastaya MR incelemesi yapılabilir.

Fıtığınız olduğunu kendi kendinize de anlayabilirsiniz: kasığın üzerine elinizi koyup öksürdüğünüzde elinizin altında hareket eden organları hissedersiniz. Bu kontrol özellikle ayakta yapıldığında cildin altında oluşan şişlik de rahatça görülebilir.

TEDAVİSİ

Kadınlarda görülen fıtıkların erkeklere göre çok daha az olduğunu belirtmiştik. Buna karşılık kadınlarda görülen fıtıkların önemli bir kısmı femoral fıtıklardır. Kasık bölgesinde fıtık oluşan 3 zayıf riskli bölge vardır. Direk, indirek ve femoral fıtıklar. Femoral fıtıklar biraz daha aşağıdan çıkarlar. Açık yöntemle yapılan onarımlar sırasında femoral bölge özellikle kontrol edilmezse- görülmez. Bu nedenle kadınlara yapılan fıtık ameliyatlarında femoral bölgenin de mutlaka kontrol edilmesi gerekir.

Kapalı ameliyatlarda ise her 3 bölgedeki zayıf noktaları içerden görmek mümkündür. Ayrıca kapalı ameliyat sırasında kullanılan yamalar her 3 deliği de örtecek şekilde yerleştirilir. Açık ameliyatlarda ise femoral alan biraz aşağıda kaldığı için kolayca atlanabilir.

Bu nedenle kadınlarda fıtık onarımlarında eğer mümkünse laparoskopik yöntemi seçmek daha uygundur. Açık yöntemle yapılan onarımlarda kadının mevcut direk veya indirek fıtığı onarılabilir belki ama ilerde yeni bir femoral fıtığın aynı yerden çıkmasını bu yöntem önlemez. Halbuki kapalı yöntemden sonra femoral fıtık alanı da örtüldüğü için o taraftan yeniden fıtık çıkma riski kalmamıştır.

Kadınlarda açık yöntemle kasık fıtığı ameliyatlarından sonra rahatsız edici  kronik ağrılar gelişebilir. Hastaları küçük bir bölümünde olan bu ağrılar kasık bölgesinin duyu sinirlerinden zengin olmasından kaynaklanmaktadır. Kadınların bu konuda daha hassas olduğu ve ağrı görülme ihtimalininn daha yüksek olduğunu biliyoruz. Özellikle sezeryan ameliyatı olmuş ve sonrasında kronik ağrı yaşayan kadınlarda bu komplikasyon riski çok yüksektir. Kronik kasık ağrısı riski nedeni ile de kadınlarda kasık fıtığı ameliyatlarının kapalı yapılması daha doğru olabilir.

AMELİYAT ÖNCESİ VE SONRASI

Kasık fıtığı ameliyatı öncesinde sağlıklı ve genç kadınlarda özel bir hazırlık gerekmez. Ameliyat günü sabah aç karnına hastanede olmak yeterlidir. Ameliyattan önce yapılması gereken tetkikler ve anestezi muayenesi yaklaşık 1 saat sürer.  

Kasık fıtığı ameliyatları her türlü anestezi ile yapılabilir: Genel, lokal, epidural veya spinal. Yapılacak olan ameliyatın yöntemi ve hastanın sağlık koşullarına göre anestezi hekimi ile hasta buna birlikte karar verir. Ameliyatın yöntemini yani açık-kapalı seçimini muayene sonrasında ameliyatı gerçekleştircek hekiminiz ile konuşarak birlikte karar vermelisiniz. Anestezi yöntemini ise, anestezi hekimi ile beraber kararlaştırabilirsiniz.

Kasık fıtığı ameliyatı sonrası hasta için ağrısız ve rahattır. Ameliyattan bir kaç saat sonra su içebilir ve ağızdan beslenmeye başlayabilirsiniz. Aynı gün akşam ayağa kalkıp dolaştıktan sonra eğer bir sorun yoksa akşam taburcu olup evinize çıkabilirsiniz.

Eve çıktıktan sonra normal yaşamınıza hemen dönersiniz. Ağırlığı 10 kilogramı geçmeyen şeyleri rahatlıkla taşıyabilirsiniz. Yaklaşık 48 saat sonra duşunuzu yapabilirsiniz ve sosyal hayatınıza işinize hızla dönebilirsiniz.
 

Yorumlar  

 
0 #59 Dr Hamdi Koçer 19-09-2016 13:56
Kapalı göbek fıtığı ameliyatından sonra göbeğiniz eski haline döner. Fıtık ortaya çıkmadan önceki gibi çukurlaşır.

Alıntılandı Emel:
Merhaba doktor bey, 2 çocuklu bir anneyim , doğumlardan sonra göbek fıtığı oluştu ve göbek deliğinin üst derisindeki hafif saramazan ile birlikte çirkin bir göbek deliği görüntüsü oluşturdu,defor masyon karın gerdirme yapılacak kadar ciddi boyutlarda olmadığı için karın gezdirme düşünmüyorum ancak göbek fıtığı mı aldırmak istiyorum sorum ise kapalı yöntem ile göbek fıtığımı aldırmak istesem operasyon esnasında yeni bir göbek deliği oluşturulur mu, bilgilendirirse niz sevinirim, saygılarımla
Alıntı
 
 
0 #58 Emel 18-09-2016 12:06
Merhaba doktor bey, 2 çocuklu bir anneyim , doğumlardan sonra göbek fıtığı oluştu ve göbek deliğinin üst derisindeki hafif saramazan ile birlikte çirkin bir göbek deliği görüntüsü oluşturdu,defor masyon karın gerdirme yapılacak kadar ciddi boyutlarda olmadığı için karın gezdirme düşünmüyorum ancak göbek fıtığı mı aldırmak istiyorum sorum ise kapalı yöntem ile göbek fıtığımı aldırmak istesem operasyon esnasında yeni bir göbek deliği oluşturulur mu, bilgilendirirse niz sevinirim, saygılarımla
Alıntı
 
 
-1 #57 tacettin 29-02-2016 09:33
slm lar ve saygılar kasık fıtıgından sag ve sol dan kapalı amaliyet oldum 7 ay oldu sag tarafım hafif hafif agrımıya başladı utrasyon a girdim kidle olduğunu söyledi doktor korkutdu beni başka bir doktora gösterdim korkulacak bir şey yok dedi halen tatlı tatlı ağrılar oluyor huzursusum ku konuda yardımcı olabilirmisiniz saygılar
Alıntı
 
 
+1 #56 merve 03-02-2016 17:10
Gecen gun doktora gittim fitik dedi ama emin olamadim baska iki doktora daha gittim onlarda fitik dedi amiyat yani olcam cuma gunu bes aylik kizim var korkuyorum tabi zaten sezeryamdan sonra ortaya cikti sezeryandada belden uyusturmuslardi bundada oyle olcak
Alıntı
 
 
+1 #55 Emine 18-01-2016 14:53
Merhaba.bundan iki ay once sag kasigimda sislik olustu.hemen dktra gittim once lenf bezesi dendi usg cekildi sivi bar dendi sonra ilacli mr cekildim ama hic birsey cikmadi.baska ozel dktora gittim o da sadece muayneyle net bisey soylemedi.sislik arada bir büyüyor bastirinca icine giriyor fakat sag bacagimda da kasilmalar olmaya basladi.hastaneler helede devlet hastaneleri ciddiye almiyorlar ..korkmalimiyim
Alıntı
 
 
+1 #54 pınar çelik 26-12-2015 15:14
Merhaba hocam,, 2012 yılinda hamile oldugum sirada,agri ve sislik yasadim, inguinal herni teshisi kondu.Bugun hala ameliyat olmadim
Alıntı
 
 
-2 #53 Dr Hamdi Koçer 14-12-2015 11:45
Her bünyenin ameliyata verdiği tepki aynı değildir ve her hasta fıtık ameliyatından sonra farklı iyileşme süreçlerine girebilir. Ayrıca ameliyatın yöntemi, ameliyatta kullanılan malzemeler ve yapan hekim de ortaya çıkan sonuca etki eder. Her hekimin kişisel deneyimleri de farklı olabilir.

Başka bir yerde ameliyat olduysanız veya olacaksanız lütfen kendi hekiminizin tavsiyelerini sorun ve uygulayın.

Geçmiş olsun.

Alıntılandı dönüş:
Merhabalar bir hafta önce kasık fıtığından amelyat oldum dikişleriyi gibi ama kurudukca acıyor pansuman yapmaya devam etmelimiyim batikon haricinde başka birşey kullanmalımıyım teşekkürler iyi çalışmalar
Alıntı
 
 
-1 #52 dönüş 14-12-2015 10:45
Merhabalar bir hafta önce kasık fıtığından amelyat oldum dikişleriyi gibi ama kurudukca acıyor pansuman yapmaya devam etmelimiyim batikon haricinde başka birşey kullanmalımıyım teşekkürler iyi çalışmalar
Alıntı
 
 
0 #51 Dr Hamdi Koçer 08-12-2015 13:11
Genel cerrahiya başvurmalısınız

geçmiş olsun

Alıntılandı Ahsen:
Merhabalar 16 yaşındayım ve sol kasık üzerinde nohut tanesi kadar bir kitle hissediyorum gitmem gereken birim genel cerrahi mi yoksa kadın hastalıkları birimi mi ? teşekkür ederim iyi çalışmalar :)
Alıntı
 
 
+1 #50 Ahsen 07-12-2015 21:34
Merhabalar 16 yaşındayım ve sol kasık üzerinde nohut tanesi kadar bir kitle hissediyorum gitmem gereken birim genel cerrahi mi yoksa kadın hastalıkları birimi mi ? teşekkür ederim iyi çalışmalar :)
Alıntı
 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile


Fıtık Ameliyatı Dünyası - F.A.D.

Anket

Ne tip fıtığınız var?
 

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.