facebook twitter instagram youtube
fitik-merkezi-iletisim

Kadınlarda Kasık Fıtığı

kadin-kasik-fitigiKasık bölgesindeki fıtıklar kadınlarda da görülür ancak erkeklerde görüldüğü kadar sık değildir. Karın duvarında kasık bölgesindeki bir açıklıktan iç organların dışarıya doğru çıkması ile oluşur. Kasık fıtıkları her on erkeğe karşı sadece 1 kadında rastlanır.

ŞİŞLİK VEYA KİTLE
Kadının kasığı üstünde şişlik veya bir kitle oluşması hemen hemen görünen  en önemli semptomdur. Bu şişlik üst bacak ile kasık arasındaki kasık kıvrımının hemen üzerinde ortaya çıkar. Özellikle ıkınmak,  öksürmek veya karın içi basıncını arttıran sportif eylemler fıtığın ortaya çıkmasını kolaylaştırır. Kadın sırt üstü yattığı zaman şişlik kaybolur.

Kadınlarda kasık bölgesinde görülen fıtıklar genel olarak daha küçüktür ve kolay fark edilmeyebilir. Hastanın tek yakınması o bölgede ağrı ve hassasiyet olabilir. O nedenle kadınlarda kasık fıtıklarının muayenesinde dikkatli olmak ve emin olmak için radyolojik yardımcı yöntemleri daha sık kullanmak gerekir.

KASIK BÖLGESİNDE AĞRI HASSASİYET VE BASINÇ HİSSİ
Kasık fıtığı ile beraber görülen bu bölgedeki ağrı, hassasiyet veya basınç hissi kasık fıtıklarında şişliğe eşlik eden diğer semptomlardır. Bunların hepsi olması gerekmez ancak hastada bu tür yakınmalar da varsa fıtığın daha ciddi olduğu anlamına gelir: Fıtığın geçtiği yırtık veya kanal zorlanmakta ve fıtık büyümekte olabilir. Veya fıtık bölgesinden geçen iç organlar genellikle barsaklar karına geri dönemeyecek olabilir. Bu yakınmaların ciddiye alınması gerekir.
Eğer fıtık bölgesinde ciddi ağrı ve hassasiyet ile birlikte fıtık artık karın içine dönmüyorsa, fıtık boğulması veya barsak düğümlenmesi gelişmiş olabilir. Bu durumlar çok acildir ve derhal ameliyat gerektirebilir. Kadınlarda görülen kasık fıtıkları anatomik özelliklerinden dolayı, erkeklere göre daha fazla boğulma riski taşır.
Bu tür kasık ağrıları ve hassasiyetler eğer belirgin bir fıtık şişmesi yoksa başka nedenlerden de kaynaklanıyor olabilir. Hastanın dikkatli muayenesi, ultrasonografi ile değerlendirilmesi özellikle ağrılı fıtıklarda önemlidir. Ağrının fıtık dışı nedenlerden de kaynaklanabileceği unutulmamalıdır. Çünkü kasık çevresi kemik-eklem-bağlardan kaynaklanan kronik ağrıların çok sık görüldüğü bir bölgedir.

CİDDİ KOMPLİKASYONLAR
Kasık fıtığı sırt üstü yatıldığında kolayca karın içine dönüp kaybolur. Daha önceleri kaybolan fıtık, artık kaybolmuyorsa boğulmuş fıtık ortaya çıkmıştır. Karın duvarındaki delikten dışarı çıkan barsaklar, yırtık içinde sıkışmış ve artık geri dönemiyor anlamına gelir. Boğulan barsaklarda dolaşım bozukluğu yani gangren olursa, çok acil ameliyat gerekir.

Boğulmuş fıtığı olan kadınlarda eğer tedavide gecikme olursa, bulantı-kusma, şiddetli karın ağrısı, ve daha sonra gaz ve dışkı çıkamayacak şekilde kabızlık gelişir. Hastanın kan değerleri ve genel durumu hızla bozulur. O nedenle dikkatli olmak hatta fıtık bu noktaya gelmeden önce uygun koşullarda ameliyat ile onarılması daha sağlıklıdır.HASTALIĞI TEŞHİSİ

Kadınlarda görülen kasık fıtıkları da tüm karın duvarı fıtıkları gibi muayene ile kolayca anlaşılır. Hastanın çok şişman olması durumlarda veya fıtığın henüz yeni başladığı erken dönemlerde el ile muayene yeterli olmazsa ultrasonografi ile kasık kanalına bakılır. Çok nadir durumlarda hastaya MR incelemesi yapılabilir.

Fıtığınız olduğunu kendi kendinize de anlayabilirsiniz: kasığın üzerine elinizi koyup öksürdüğünüzde elinizin altında hareket eden organları hissedersiniz. Bu kontrol özellikle ayakta yapıldığında cildin altında oluşan şişlik de rahatça görülebilir.

TEDAVİSİ

Kadınlarda görülen fıtıkların erkeklere göre çok daha az olduğunu belirtmiştik. Buna karşılık kadınlarda görülen fıtıkların önemli bir kısmı femoral fıtıklardır. Kasık bölgesinde fıtık oluşan 3 zayıf riskli bölge vardır. Direk, indirek ve femoral fıtıklar. Femoral fıtıklar biraz daha aşağıdan çıkarlar. Açık yöntemle yapılan onarımlar sırasında femoral bölge özellikle kontrol edilmezse- görülmez. Bu nedenle kadınlara yapılan fıtık ameliyatlarında femoral bölgenin de mutlaka kontrol edilmesi gerekir.

Kapalı ameliyatlarda ise her 3 bölgedeki zayıf noktaları içerden görmek mümkündür. Ayrıca kapalı ameliyat sırasında kullanılan yamalar her 3 deliği de örtecek şekilde yerleştirilir. Açık ameliyatlarda ise femoral alan biraz aşağıda kaldığı için kolayca atlanabilir.

Bu nedenle kadınlarda fıtık onarımlarında eğer mümkünse laparoskopik yöntemi seçmek daha uygundur. Açık yöntemle yapılan onarımlarda kadının mevcut direk veya indirek fıtığı onarılabilir belki ama ilerde yeni bir femoral fıtığın aynı yerden çıkmasını bu yöntem önlemez. Halbuki kapalı yöntemden sonra femoral fıtık alanı da örtüldüğü için o taraftan yeniden fıtık çıkma riski kalmamıştır.

Kadınlarda açık yöntemle kasık fıtığı ameliyatlarından sonra rahatsız edici  kronik ağrılar gelişebilir. Hastaları küçük bir bölümünde olan bu ağrılar kasık bölgesinin duyu sinirlerinden zengin olmasından kaynaklanmaktadır. Kadınların bu konuda daha hassas olduğu ve ağrı görülme ihtimalininn daha yüksek olduğunu biliyoruz. Özellikle sezeryan ameliyatı olmuş ve sonrasında kronik ağrı yaşayan kadınlarda bu komplikasyon riski çok yüksektir. Kronik kasık ağrısı riski nedeni ile de kadınlarda kasık fıtığı ameliyatlarının kapalı yapılması daha doğru olabilir.

AMELİYAT ÖNCESİ VE SONRASI

Kasık fıtığı ameliyatı öncesinde sağlıklı ve genç kadınlarda özel bir hazırlık gerekmez. Ameliyat günü sabah aç karnına hastanede olmak yeterlidir. Ameliyattan önce yapılması gereken tetkikler ve anestezi muayenesi yaklaşık 1 saat sürer.  

Kasık fıtığı ameliyatları her türlü anestezi ile yapılabilir: Genel, lokal, epidural veya spinal. Yapılacak olan ameliyatın yöntemi ve hastanın sağlık koşullarına göre anestezi hekimi ile hasta buna birlikte karar verir. Ameliyatın yöntemini yani açık-kapalı seçimini muayene sonrasında ameliyatı gerçekleştircek hekiminiz ile konuşarak birlikte karar vermelisiniz. Anestezi yöntemini ise, anestezi hekimi ile beraber kararlaştırabilirsiniz.

Kasık fıtığı ameliyatı sonrası hasta için ağrısız ve rahattır. Ameliyattan bir kaç saat sonra su içebilir ve ağızdan beslenmeye başlayabilirsiniz. Aynı gün akşam ayağa kalkıp dolaştıktan sonra eğer bir sorun yoksa akşam taburcu olup evinize çıkabilirsiniz.

Eve çıktıktan sonra normal yaşamınıza hemen dönersiniz. Ağırlığı 10 kilogramı geçmeyen şeyleri rahatlıkla taşıyabilirsiniz. Yaklaşık 48 saat sonra duşunuzu yapabilirsiniz ve sosyal hayatınıza işinize hızla dönebilirsiniz.
 

Yorumlar  

 
-2 #47 Dr Hamdi Koçer 02-03-2015 07:04
Filiz hanım muayene olun.
Geçmiş olsun

[quote name="Filiz Su"]Merhaba. Sağ kasığımın biraz üstünde, iç tarafta küçük bir kitle hissediyorum, Büyüklüğü mercimek tanesi kadar olabilir. Bunu hissetmeden önce, istemdışı kasığımı sıktığımı fark ediyordum. Şimdi böyle bir şey yok, ama şişliği hissettiğim bölgede sanki bir ağırlık varmış gibi hissediyorum. Yaklaşık 1 aylık süreçte bu belirtileri hissettim. Bunun öncesinde 2 KG'lik dambıllarla ortalama 1.5 hafta spor yapmıştım.
Doktora gitmekten korkmamdaki neden ise, evlenmedim, henüz çocuğum olmadı, 32 yaşındayım. Kadın hastalıkları ile alakalı bir problem var ise müdahalesinden korkuyorum.
Ama konuyu okuyunca, sanki yaşadığım şey kasık fıtığı gibi hissettim. 2 yaşındayken ben fıtık ameliyatı olmuşum, söz konusu ameliyat sırasında apandistde alınmış. Şu anda hissettiğim şişliğin 2-3 santim
Alıntı
 
 
+2 #46 Filiz Su 01-03-2015 10:12
Merhaba. Sağ kasığımın biraz üstünde, iç tarafta küçük bir kitle hissediyorum, Büyüklüğü mercimek tanesi kadar olabilir. Bunu hissetmeden önce, istemdışı kasığımı sıktığımı fark ediyordum. Şimdi böyle bir şey yok, ama şişliği hissettiğim bölgede sanki bir ağırlık varmış gibi hissediyorum. Yaklaşık 1 aylık süreçte bu belirtileri hissettim. Bunun öncesinde 2 KG'lik dambıllarla ortalama 1.5 hafta spor yapmıştım.
Doktora gitmekten korkmamdaki neden ise, evlenmedim, henüz çocuğum olmadı, 32 yaşındayım. Kadın hastalıkları ile alakalı bir problem var ise müdahalesinden korkuyorum.
Ama konuyu okuyunca, sanki yaşadığım şey kasık fıtığı gibi hissettim. 2 yaşındayken ben fıtık ameliyatı olmuşum, söz konusu ameliyat sırasında apandistde alınmış. Şu anda hissettiğim şişliğin 2-3 santim solunda, yukarıdan aşağıya doğru bu ameliyatın dikişleri var. Bana ne önerirsiniz, anlayacağınız üzere hem korkuyor, hem de çekiniyorum.
İlginiz için şimdiden teşekkürler.
Alıntı
 
 
+1 #45 Dr Hamdi Koçer 14-12-2014 14:54
Geçmiş olsun,
umarım bir daha tekrarlamaz.
Bu tür yakınmalar zaman zaman duyuyorum: "doktorum kapalı yapacağım dedi, sonra açık yaptı..." şeklinde.

Kapalı fıtık ameliyatı yapan cerrahların oranı hem Türkiyede hem dğnyada düşük. Kapalı ameliyat daha fazla laparoskopi tecrübesi ve pahalı cihazlar gerektiriyor. O nedenle bu konuda hekiminizle önceden daha kesin bir konuşma yapmanızı salık veririm.

Alıntılandı Şenay:
Ben geçen sene sol inguneal herni ameliyatı oldum bu sene yine tekrarladı bu kez sol femoral herniorafi ameliyatı oldum doktorıum ameliyattan önce kapalı ameliyat olacak dedi ameliyat sırasında açık ameliyat olacağımı söyledi spinal oldum ameliyat sonrası çok bulantım oldu şu an raporluyum nasıl çalışacağım bilmiyorum ağrım var bir daha tekrardan çıkacak diye çok korkuyorum Allah herkesin yardımcısı olsun
Alıntı
 
 
-1 #44 Şenay 14-12-2014 14:50
Ben geçen sene sol inguneal herni ameliyatı oldum bu sene yine tekrarladı bu kez sol femoral herniorafi ameliyatı oldum doktorıum ameliyattan önce kapalı ameliyat olacak dedi ameliyat sırasında açık ameliyat olacağımı söyledi spinal oldum ameliyat sonrası çok bulantım oldu şu an raporluyum nasıl çalışacağım bilmiyorum ağrım var bir daha tekrardan çıkacak diye çok korkuyorum Allah herkesin yardımcısı olsun
Alıntı
 
 
-3 #43 Dr Hamdi Koçer 27-10-2014 11:39
Bilgisayarlı tomografi veya ilaçlı fıtık filmi çekilebilir yakınmalarınızı n sebebini anlamak için.

Alıntılandı humeysa:
Slm benim bir yildir sol ust bacakla karnin birlestigi yerde surekli sancim var ve doktora defalarca gittim arastirdilar sadece laktoz enzimi olmadigini soylediler fakat sadece ayni bolgede ve agir bisey kaldirinca daha vok artan sancinin nedeni sadece laktoz olamaz diye dusunuyorum sizce bunu doktora ozrlliklemi soylemem gerekir fitik olabilirmi sislikte farketmedim ama yirtilacak hissi oluyor zorlandigimda ve gunluk rutin halinde gidip gelen sanvilarimda var
Alıntı
 
 
0 #42 humeysa 26-10-2014 19:42
Slm benim bir yildir sol ust bacakla karnin birlestigi yerde surekli sancim var ve doktora defalarca gittim arastirdilar sadece laktoz enzimi olmadigini soylediler fakat sadece ayni bolgede ve agir bisey kaldirinca daha vok artan sancinin nedeni sadece laktoz olamaz diye dusunuyorum sizce bunu doktora ozrlliklemi soylemem gerekir fitik olabilirmi sislikte farketmedim ama yirtilacak hissi oluyor zorlandigimda ve gunluk rutin halinde gidip gelen sanvilarimda var
Alıntı
 
 
-2 #41 Dr Hamdi Koçer 17-07-2014 05:43
Kapalı ameliyat sonrası 2-4 gün içinde işe dönebilirsiniz. Ameliyat sonrası gebelik ile ilgili hiç bir güçlü yaşamazsınız. Eğer ameliyat olmaksızın gebe kalırsanız o zaman bazı riskler almış olursunuz. Eğer gebrlik sırasında fıtık komplikasyon risklerinden uzak olmak istiyorsanız sorunsuz bir gebelik için benim önerim en kısa zamanda kapalı yöntemle ameliyat olmanızdır.

Merhaba,
27 yaşındayım yakın zamanda bana kasık fıtığı teşhisi konuldu ve ameliyat olmam gerektiği söylendi, yalnız benim en büyük korkum ameliyat değil gebelik ile ilgili, ameliyat olmadan gebe kalırsam ne gibi komplikasyonlar olabilir, ya da ameliyat olduktan sonra da gebelik ile ilgili güçlükler yaşar mıyım? Bir diğer sorum ise ameliyat olursam en erken ne kadar sürede işe geri başlayabilirim?
Alıntı
 
 
+4 #40 duygu 17-07-2014 05:35
Merhaba,
27 yaşındayım yakın zamanda bana kasık fıtığı teşhisi konuldu ve ameliyat olmam gerektiği söylendi, yalnız benim en büyük korkum ameliyat değil gebelik ile ilgili, ameliyat olmadan gebe kalırsam ne gibi komplikasyonlar olabilir, ya da ameliyat olduktan sonra da gebelik ile ilgili güçlükler yaşar mıyım? Bir diğer sorum ise ameliyat olursam en erken ne kadar sürede işe geri başlayabilirim?
Alıntı
 
 
0 #39 Dr Hamdi Koçer 13-03-2014 16:34
Evet olabilir, muayene olmalısınız.
Geçmiş olsun

Alıntılandı tugba:
Merhaba yaklasik 2 haftadir sag kasik tarafmda agri hissediyorum ara ara, dokundugumde bir kitle var gibi kadin doguma gorundum ama bisey olmadigini soylediler acaba fitik olabilir mi.
Alıntı
 
 
-2 #38 tugba 12-03-2014 20:39
Merhaba yaklasik 2 haftadir sag kasik tarafmda agri hissediyorum ara ara, dokundugumde bir kitle var gibi kadin doguma gorundum ama bisey olmadigini soylediler acaba fitik olabilir mi.
Alıntı
 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile


Fıtık Ameliyatı Dünyası - F.A.D.

Anket

Ne tip fıtığınız var?
 

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.